Organizujte hijerarhiju web sajta

Organizujte hijerarhiju web sajta - Photo by Edvard Alexander Rølvaag on Unsplash

Pročitajte ovaj tekst da bi shvatili kakvu strukturu bi trebao da ima Vaš veb sajt. Ovaj sajt, na kome ovo čitate, ima sve elemente ovde pobrojane, tako da ako ste zainteresovani za sajt ovakve strukture a sa Vašim dizajnom javite mi se.

Shvatite kako pretraživači koriste URL adrese

Pretraživačima treba jedinstvena URL adresa po komadu sadržaja da bi mogli puzati i indeksirati taj sadržaj i uputiti korisnike na njega. Različiti sadržaji - na primer, različiti proizvodi u prodavnici - kao i modifikovani sadržaj - na primer, prevodi ili regionalne varijacije - moraju da koriste odvojene URL adrese da bi se prikazali u pretraživanju na odgovarajući način.

URL-ovi su uglavnom podeljeni u više različitih odeljaka:

protokol://ime_domaćina/staza/ime_datoteke?upit#fragment

Google preporučuje da svi web sajtovi koriste https: // kada je to moguće. 

Put, ime datoteke i niz upita određuju kome se sadržaju s vašeg servera pristupa. Ova tri dela razlikuju velika i mala slova, tako da će „FILE“ URL-u biti drugačiji od „file“. Ime i protokol domaćina ne razlikuju velika i mala slova; gornji ili donji sloj tamo ne bi igrao ulogu.

Fragment (u ovom slučaju „#info“) generalno identifikuje na koji deo stranice pregledač dolazi. Pošto je sam sadržaj obično isti bez obzira na fragment, pretraživači obično ignorišu bilo koji korišteni fragment.

Kada se upućuje na početnu stranicu, kosa crta iza imena hosta nije obavezna jer vodi do istog sadržaja („https://ekample.com/“ isto je kao „https://ekample.com“). Za stazu i naziv datoteke, krajnja kosa crta videće se kao drugačiji URL (signalizirajući datoteku ili direktorijum), na primer, „https://ekample.com/riba“ nije isto što i „https: // ekample.com/riba/ ".

Navigacija je važna za pretraživače

Navigacija veb stranicama je važna jer pomaže posetiocima da brzo pronađu željeni sadržaj. Takođe može da pomogne pretraživačima da razumeju koji sadržaj vebmastera smatra važnim. Iako se rezultati pretrage Google-a pružaju na nivou stranice, Google takođe voli imati osećaj kakvu ulogu stranica igra u većoj slici web sajta.

Planirajte navigaciju na osnovu svoje početne stranice

Sve veb lokacije imaju početnu ili „korensku“ stranicu, koja je obično stranica koja se najčešće nalazi na web sajtu i mesto za navigaciju mnogih posetilaca. Ako na vašoj veb stranici nema samo nekoliko stranica, trebalo bi razmisliti o tome kako će posetioci preći sa opšte stranice (vaše matične stranice) na stranicu koja sadrži određeniji sadržaj. Imate li dovoljno stranica u određenom tematskom području da bi imalo smisla kreirati stranicu koja opisuje ove povezane stranice (na primjer, root stranica -> srodna lista tema -> određena tema)? Da li imate stotine različitih proizvoda koje je potrebno svrstati u više stranica i stranica podkategorije?

Korišćenje „liste hlebnih mrvica (breadcrumb)“

Breadcrumb je niz unutrašnjih veza na vrhu ili na dnu stranice koji omogućava posetiocima da se brzo prebace na prethodni odeljak ili na početnu stranicu. Mnoge hlebne mrvice imaju najopštiju stranicu (obično korensku stranicu) kao prvu, krajnju levu vezu i nabrajaju specifične delove udesno. Preporučujemo da koristite breadcrumb struktuirani podatak prilikom prikazivanja hlebnih mrvica.

Kreirajte jednostavnu stranicu za navigaciju za korisnike

Navigaciona stranica je jednostavna stranica na vašoj veb lokaciji koja prikazuje strukturu Vaše veb stranice i obično se sastoji od hijerarhijskog popisa stranica na vašoj veb lokaciji. Posetioci mogu da posete ovu stranicu ako imaju problema sa pronalaženjem stranica na vašoj veb lokaciji. Iako će pretraživači takođe posećivati ovu stranicu, i tako će dobiti dobru pokrivenost stranica na vašoj veb lokaciji, ona je uglavnom namenjena ljudskim posetiocima.

Najbolje prakse

Stvorite hijerarhiju koja prirodno teče

Neka korisnicima bude što jednostavnije preći od opšteg sadržaja do određenijeg sadržaja koji žele na vašem web sajtu. Dodajte stranice za navigaciju kada to ima smisla i efikasno ih uključite u svoju unutrašnju strukturu veza. Proverite da li su sve stranice na vašem veb sajtu dostupne putem veza i da ne zahtevaju funkcionalnost interne „pretrage“. Povežite se na referentne stranice, gde je god to moguće, kako biste omogućili korisnicima da otkriju sličan sadržaj.

Izbegavajte:

  • Stvaranje složenih web sajtova za navigaciju, na primer, povezivanje svake stranice na vašem web sajtu sa svakom drugom stranicom.
  • Ne isecajte previše Vaš sadržaj (tako da je potrebno dvadeset klikova da se dođe sa početne stranice).

Koristite tekst za navigaciju

Kontrola većine navigacije sa stranice na stranicu na Vašem web sajtu putem tekstualnih veza olakšava pretraživačima da pretražuju i razumeju Vaš veb sajt. Kada koristite JavaScript za kreiranje stranice, koristite „a“ elemente sa URL-ovima kao vrednosti atributa „href“ i generirajte sve stavke menija pri učitavanju stranice, umesto da čekate korisničku interakciju.

Izbegavajte:

  • Imati navigaciju u potpunosti zasnovanu na slikama ili animacijama.
  • Zahtevanje rukovanja događajima zasnovanim na skriptu ili dodacima za navigaciju.

Napravite navigacionu stranicu za korisnike, sitemap za pretraživače

Uključite jednostavnu navigacionu stranicu za celokupnu stranicu (ili najvažnije stranice, ako imate stotine ili hiljade) za korisnike. Napravite XML datoteku sitemapa kako biste osigurali da pretraživači otkriju nove i ažurirane stranice na Vašem veb sajtu, navodeći sve relevantne URL adrese zajedno sa poslednjim datumima modifikacije primarnog sadržaja.

Izbegavajte:

  • Ostavite da Vaša navigaciona stranica zastari sa prekinutim vezama.
  • Izrada stranice za navigaciju koja jednostavno prikazuje stranice bez organizovanja, na primer po temi.

Prikaži korisne 404 stranice

Korisnici će povremeno doći na stranicu koja ne postoji na Vašem veb sajtu, bilo ako slede neispravnu vezu ili ukucaju u pogrešnu URL adresu. Imajući prilagođenu stranicu 404 na strani koja ljubazno vodi korisnike na radnu stranicu na Vašem web sajtu može značajno poboljšati korisnikov doživljaj. Vaša stranica 404 verovatno bi trebalo da ima vezu na Vašu matičnu stranicu i takođe može da pruža veze do popularnog ili srodnog sadržaja na Vašem veb sajtu. Možete da koristite Google Search Console da pronađete izvore URL-ova koji uzrokuju greške „not found “.

Izbegavajte:

  • Omogućavanje indeksiranja vaših 404 stranica u pretraživačima (proverite da li je Vaš web server podešen da daje HTTP statusni kod 404 ili - u slučaju web sajtova zasnovanih na JavaScriptu - uključuje metaoznaku robotskih datoteka noindex kada su nepostojeće stranice zatražene).
  • Blokiranje pretraživanja 404 stranice kroz datoteku robots.txt.
  • Davanje samo nejasne poruke poput „Nije pronađeno“, „404“ ili uopšte nema stranice 404.
  • Koristeći dizajn za 404 stranice koji nije u skladu sa ostatkom Vašeg veb sajta.

Jednostavni URL-ovi prenose informacije o sadržaju

Stvaranje opisnih kategorija i naziva datoteka za dokumente na vašoj veb stranici ne samo da vam pomaže da bolje održite svoju veb lokaciju, već mogu da kreiraju i jednostavnije „prijateljske“ URL adrese za one koji žele da povežu sa vašim sadržajem. Posetioci mogu biti zastrašeni sa izuzetno dugim i zagonetnim URL-ovima koji sadrže malo prepoznatljivih reči.

URL-ovi se prikazuju u rezultatima pretrage

Na kraju, zapamtite da se URL dokumenta obično prikazuje u rezultatima pretrage na Googleu ispod naslova dokumenta.

Google je dobar u pretraživanju svih vrsta struktura URL-ova, čak i ako su prilično složene, ali trošenje vremena za pojednostavljivanje URL-ova je dobra praksa.

Najbolje prakse

Koristite reči u URL-ovima

URL-ovi sa rečima koji su relevantni za sadržaj i strukturu vaše veb stranice su jednostavniji za posetioce koji pregledavaju vašu lokaciju.

Izbegavajte:

  • Koristite dugačke URL-ove s nepotrebnim parametrima i ID-om sesije.
  • Odabir generičkih naziva stranica kao što je "stranica1.html".
  • Korišćenje preteranih ključnih reči poput "fudbal-lopte-fudbal-lopte-fudballopte.html".

Kreirajte jednostavnu strukturu direktorija

Koristite strukturu direktorija koja dobro organizuje Vaš sadržaj i olakšava posetiocima da znaju gde se nalazi na Vašem web sajtu. Pokušajte da koristite strukturu svog direktorija da naznačite vrstu sadržaja koji se nalazi na toj URL adresi.

Izbegavajte:

  • Postojanje dubokog umetanja u poddirektorijume poput "... / dir1 / dir2 / dir3 / dir4 / dir5 / dir6 / stranica.html".
  • Koristeći imena direktorija koja nemaju veze sa sadržajem u njima.

Navedite jednu verziju URL-a da biste pristupili dokumentu

Da biste sprečili povezivanje korisnika na jednu verziju URL-a, a druge na drugu verziju (ovo bi moglo podeliti reputaciju tog sadržaja između URL-ova), usredsredite se na korišćenje i upućivanje na jedan URL u strukturi i na interno povezivanje vaših stranica. Ako utvrdite da ljudi pristupaju istom sadržaju putem više URL-ova, postavljanje preusmeravanja 301 sa nepoželjnih URL-ova na dominantni URL je dobro rešenje za to. Takođe možete koristiti kanonski URL ili koristiti element veze rel="canonical"  ako ne možete da preusmerite sa redirekcijom.

Izbegavajte:

  • Ako stranice iz poddomena i korenskog direktorija pristupaju istom sadržaju, na primer, "domain.com/stranica.html" i "sub.domain.com/stranica.html".

Ako tražite usluge razvoja softvera najvišeg ranga, ne tražite dalje!

Šta nudim:

  • Razvoj veb stranica: Pretvorite vašu ideju u potpuno funkcionalnu veb stranicu.
  • Kreacija mobilnih aplikacija: Dostignite vašu publiku na svakom uređaju.
  • Prilagođena softverska rešenja: Softver prilagođen vašim poslovnim potrebama.
  • Upravljanje bazom podataka: Osigurajte da su vaši podaci strukturirani, sigurni i dostupni.
  • Konsultacije: Niste sigurni gde da počnete? Razgovarajmo o najboljim tehnološkim rešenjima za vaše ciljeve.

Sa godinama iskustva u tehničkoj industriji, usavršio sam svoje veštine kako bih pružio samo najbolje svojim klijentima. Pretvorimo vašu viziju u stvarnost. Kontaktirajte me danas da započnemo vaš sledeći digitalni projekat!